Szukanie pracy za granicą nigdy nie jest łatwe, zwłaszcza jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Konieczna jest również znajomość języka na przyzwoitym poziomie, a z tym – jak wiadomo – bywa czasem trudno. Niektórym udaje się pracę znaleźć bardzo szybko, a inni poświęcają na to bardzo długi czas, nie zawsze z pozytywnym skutkiem. Dobrym rozwiązaniem wydaje się więc agencja pośrednictwa pracy, dzięki której zatrudnienie można znaleźć najczęściej w krótkim czasie. Jednak nie wszystkie agencje mają dobrą opinię. Jak znaleźć dobrą agencję pracy dla siebie?
Szukanie agencji pośrednictwa pracy – od czego zacząć?
Przede wszystkim powinno zacząć się od najważniejszej chyba zdobyczy technologicznej współczesnych czasów, czyli internetu. Zapytanie o agencję pracy oferującą pracę za granicą po chwili da nam setki wyników wyszukiwania, które pokierują do właściwych miejsc. Warto w tym przypadku nie śpieszyć się, tylko przejrzeć interesujące nas oferty na spokojnie, dokładnie wczytując się w dostępne informacje. Szczególnie warto odnaleźć na stronie agencji proponowany przez nią wzór umowy i zobaczyć, na czym dokładnie będzie polegać współpraca. Najpewniej okaże się, że pomiędzy interesującymi nas ofertami istnieją bardzo duże różnice, należy więc wybrać i skoncentrować się wyłącznie na tych, które interesują nas najbardziej.
Nie należy również zapominać, że internet to niewysychające źródło informacji. O interesujących nas agencjach możemy dowiedzieć się znacznie więcej, nie ograniczając się do informacji zawartych na ich stronach. Praktyka pokazuje, że poświęcenie nieco czasu bardzo się opłaca i pozwala w przyszłej pracy zarobić więcej.
Co jeśli opcji jest zbyt wiele?
Liczba ofert na rynku jest jednak tak duża, że niełatwo przejrzeć je wszystkie. Warto więc nauczyć się jak dobrze selekcjonować je na lepsze i te, które na pewno nas nie interesują. Należy wiedzieć też jedno. Informacje w sieci to przede wszystkim reklama i nie należy wszystkiemu wierzyć na słowo. Najbardziej widoczne i najlepiej przedstawione są strony tych agencji, które wydają najwięcej pieniędzy na promocję. Czasem może okazać się, że bardzo dobra agencja, z którą naprawdę warto współpracować, wcale nie jest dobrze widoczna w internecie, a jej oferta pojawia się na odległej stronie w wyszukiwaniach.
Dobrym pomysłem jest skorzystanie z możliwości komunikacji z ludźmi, jakie daje współczesny internet. Znaleźć tu można na przykład niejedno forum, na którym na pytanie o interesujące nas biuro pośrednictwa pracy, szybko uzyskamy odpowiedź.
Warto jednak tu również zachować ostrożność. Opinie zupełnie obcych ludzi nie są przecież czymś, czym powinniśmy kierować się przy podejmowaniu ważnych decyzji.
Gdzie warto szukać wiarygodnych opinii?
Opinie o agencji pośrednictwa pracy są oczywiście bardzo istotne – dzięki nim możemy w ogóle podejmować w tej dziedzinie jakiekolwiek decyzje. Trzeba natomiast pamiętać, żeby zawsze czerpać je z pewnych źródeł. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy interesująca nas agencja posiada i publikuje na swojej stronie swój numer KRAZ, czyli numer w Krajowym rejestrze agencji zatrudnienia. Jest to oficjalny, rządowy spis agencji zatrudnienia, którego celem jest przekazywanie wiarygodnych informacji o nich. Znaleźć tu można więc takie informacje, jak adres (lub adresy) agencji, pełną nazwę firmy, a także przede wszystkim informacje o certyfikatach uprawniających dane biur do prowadzenia tego rodzaju działalności. Dzięki temu można mieć pewność, że interesująca nas agencja działa całkowicie legalnie i nie damy się w żaden sposób oszukać. Należy jednak wiedzieć, że legalność działania to nie wszystko, a oferty agencji znacznie różnią się od siebie. Szukanie opinii w sieci nie zawsze jest najlepszym pomysłem, ale są również inne opcje. Prawie każdy ma dziś znajomych, którzy mają doświadczenie w pracy za granicą, oraz mogli korzystać z usług różnych agencji. Warto zwrócić się do nich o poradę. Informacje od zaufanej osoby mogą być wiele warte, a dzięki nim można dowiedzieć się, jak od strony praktycznej wygląda współpraca z daną agencją.